କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମାଧାନ ବିନା ଭାରତ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାକିସ୍ତାନ
Khabar Odisha:Pakistan-is-ready-for-trade-with-India-without-a-solution-to-the-Kashmir-issue
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଠାନକୋଟ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଉରିରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ସଂମ୍ପର୍କ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତ ସମେତ ତୁରନ୍ତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନାରେ ଅଗ୍ରଗତି ହେଲେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମାଧାନ ବିନା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଗତ ମାସରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ପୃଥକ ଭାବେ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବ।

ନୂତନ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ଘନିଷ୍ଠ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ କୂଟନୈତିକ କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ବୋଲି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନ ଖବରକାଗଜ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ୨୦୨୨-୨୬ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ନୀତି ଦଲିଲରେ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତି ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ରହିଛି।

ଖବର ମୁତାବକ ଦିର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା କାଶ୍ମୀର ବିବାଦର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସମାଧାନ ବିନା ଭାରତ ସହ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲା ରହିବ ଏବଂ ୧୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖାଯିବ। ପାକିସ୍ତାନ ଆସନ୍ତା ୧୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ଶତ୍ରୁତା ଚାହୁଁନାହୁଁ ବୋଲି ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ନୂତନ ନୀତି ତୁରନ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଶାନ୍ତି ଖୋଜୁଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment