ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଶକ୍ତି ଯୋଡୁଛି ଚୀନ, ତାଇୱାନ ପକ୍ଷରୁ ଆକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା
Khabar Odisha:China-adding-to-the-southeastern-coast-is-likely-to-attack-Taiwan
ବେଜିଂ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ନିଜର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଚାଇନା ଭୟ କରୁଛି ଯେ ତାଇୱାନ ଏହା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ବୋଲି ସାମରିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏବଂ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଏହାର ମିସାଇଲ୍ ବେସ୍ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛି । ବେଜିଂରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସାମରିକ ଉତ୍ସ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର DF-17 ନିୟୋଜିତ କରାଇଛି।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, DF-17 ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଧୀରେ ଧୀରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ DF-11 ଏବଂ DF-15 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବ। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରିସର ଅଧିକ ଏବଂ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଅଧିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ।

DA-17 ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସୀମା 2500 କିଲୋମିଟର | ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର 1 ରେ ପିପୁଲ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚାଇନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର 70 ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ଏହି ମିସାଇଲକୁ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

ବେଜିଂ ତାଇୱାନକୁ ଏହାର ପୃଥକ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ, ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛି। 2016 ରେ ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଦଳର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରଠାରୁ ବେଜିଂ ଏବଂ ତାଇପେ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଇଛି ଏବଂ ୱାନ-ଚାଇନା ତତ୍ତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ତାଇଙ୍କ ପୂର୍ବ ଚେନ୍ ଶୁଇ-ବେନ୍ ସମୟରେ ବେଜିଂ ଏବଂ ତାଇପେ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ତିକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଫୁଜିଆନ୍ ଏବଂ ଜେଜିଆଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା।

ଚଳିତବର୍ଷ ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଅବନତିର କାରଣ ହେଉଛି ଆମେରିକା। ତାଇପେ ୱାଶିଂଟନ୍‌ର ନିକଟତର ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଏଥିରେ ପୃଥ୍ୱୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଏହାର F-16 ଭାଇପର ଜେଟର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment