କରୋନାରେ ପ୍ରଭାବିତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଳ ଦେବାକୁ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ୍ୟ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
Khabar Odisha:The-state-government-has-launched-a-mobile-school-program-to-strengthen-the-education-system-in-Karona

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୁର୍ବଳ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ(ପିଭିଟିଜି) ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୁପ ଓଡିଶା ସରକାର ସ୍କୁଲ ସଞ୍ଜୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାକୁ ମହାମାରୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯିବା, ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଅଭାବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଠୁ ଦୁରେଇ ରଖିଛି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଭ୍ୟାନ୍ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଯାହା ପଛୁଆ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଏହା କେବଳ ଶିକ୍ଷଣରେ ନିରନ୍ତରତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରାକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଭିଟିଜି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ସର୍ବଦା ଏକ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଆସୁଛି ଏବଂ ମହାମାରୀ ହେତୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଛି।

ତେଣୁ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଞ୍ଜୋଗ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପିଭିଟିଜି ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏସଟି ଆଣ୍ଡ ଏସସି ବିକାଶ ବିଭାଗ, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ରଂଜନ ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି, "ପିଲାମାନେ ପୁନର୍ବାର ଖୋଲିବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ଏକ ଭ୍ୟାନ୍ ରେ ଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପାଇଁ ଅଡିଓ-ଭିଜୁଆଲ୍ ଉପକରଣ, ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁସ୍ତକ, ବିଜ୍ଞାନ କିଟ୍, କ୍ରୀଡା କିଟ୍, ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଶିକ୍ଷା କିଟ୍ ଭଳି ଶିଶୁ ଅନୁକୂଳ ଶିକ୍ଷଣ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ସଜାଯାଇଛି । ସ୍ମରଣୀୟ ଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିବ ।

ଓଡିଶାର ଦଶଟି ଜିଲ୍ଲା (କେଉଁଝର, ଯାଜପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଅନୁଗୁଳ, ଗଜପତି, ରାୟଗଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ) ର ୧୦୦୦ ଟି ଗ୍ରାମରେ ପିଭିଟିଜି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ୪୦,୦୦୦ ପିଲାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment