କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେଲା କୃଷି ବିଭାଗ, ଧାନ, ଗହମର ରେକର୍ଡ ଉତ୍ପାଦନ ପରେ ଏବେ ଚିନି
Khabar Odisha:corona-was-beaten-by-the-Department-of-Agriculture-which-harvest-sugar-rice-and-wheat

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 2(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ତାର ତାଣ୍ଡବଲୀଳା ଜାରି ରହିଛି ତ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଆଣିଦେଇଛି ବମ୍ପର ଉତ୍ପାଦନ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଧାନ ଏବଂ ଗହମର ରେକର୍ଡ କ୍ରୟ ପରେ ଏବେ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନର ତଥ୍ୟ ଆସିଛି।

ଅକ୍ଟୋବର 1, 2020 ରୁ ମେ 31 ମଧ୍ୟରେ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ 305.68 ଲକ୍ଷ ଟନ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା - 2019-20 ଚିନି ଋତୁରେ ସେହି ସମୟ ତୁଳନାରେ 35.63 ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଅଧିକ ।

ଗତ ବର୍ଷ ମେ 31 ରେ ଆଖୁକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରଣ କରୁଥିବା 18 ଟି ଚିନି ମିଲ୍ ତୁଳନାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଅବସ୍ଥିତ କେବଳ ସାତଜଣ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ 31 ରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଚିନି ମିଲ୍ସ ଆସୋସିଏସନ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଆସୋସିଏସନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା 60 ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ସର୍ବାଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ ରପ୍ତାନି ପରିମାଣ (MAEQ) ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ 58 ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚିନି ପାଇଁ ରପ୍ତାନି ଚୁକ୍ତିନାମା କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରୁ ମେ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 45 ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚିନି ରପ୍ତାନି ହୋଇଛି। ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଗୁଡିକ ସହିତ, ଗତ ଋତୁର MAEQ କୋଟା ତୁଳନାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବରରେ 4.48 ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ରପ୍ତାନି କରାଯାଇଥିଲା ।


ସମ୍ପ୍ରତି, ସରକାର 2020-2021 ଚିନି ଋତୁ ପାଇଁ MAEQ ବିପକ୍ଷରେ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଚିନି ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଟନ୍ 6,000 ରୁ, 4,000 ଟନ୍ ଚିନି ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ସହାୟତା ମେ 20, 2021 ରେ କିମ୍ବା ପରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ରପ୍ତାନି ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment