HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଉପରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
Khabar Odisha:Reserve-Bank-Of-India-Imposes-Penalty-Of-₹-10-Crore-On-HDFC-Bank

ମୁମ୍ବାଇ, ମେ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଶୁକ୍ରବାର, ମେ ୨୮ ରେ, HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ ଧାରା ୧୦ (୨) ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟ, ୧୯୪୯ (ଆକ୍ଟ) ର ଧାରା ୮ ର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲଗାଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଜି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିୟାମକ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ତ୍ରୁଟି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି କାରବାରର ବୈଧତା କିମ୍ବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ।

ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଟୋ ଲୋନ୍ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓରେ ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆରବିଆଇକୁ ଏକ ଅଭିଯୋଗରୁ ମାର୍କେଟିଂ ତଥା ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ଅଣ-ଆର୍ଥିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ। , ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟର ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସକୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଉତ୍ତର, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୌଖିକ ଉପସ୍ଥାପନା ତଥା ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ କିମ୍ବା ଦଲିଲ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଏହା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୮ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା, ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ବିକ୍ରୟ ସହିତ କାରବାର କରିପାରିବ ନାହିଁ ତଥାପି, ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଗ୍ରହ କିମ୍ବା ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ମିଳିଥିବା ବିନିମୟ ବିଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାରବାରକୁ ବଦଳାଇପାରେ

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୪୬ (୪) (ସ) ସହିତ ଧାରା ୪୭ଇ (୧) (ମ) ର ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗରେ ଏହି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ, ଗତ ବର୍ଷ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ରଦ୍ଭୟରକ୍ସ ଣଦାତାଙ୍କୁ ଏହାର ଆଗାମୀ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟବସାୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା କାର‌୍ୟ୍ୟକଳାପର ସମସ୍ତ ଶୁଭାରମ୍ଭ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ଡାଟା କେନ୍ଦ୍ରର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ନୂତନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୋର୍ସିଂକୁ ସାମୟିକ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment