କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ସତ୍ତ୍ବେ ଗତ ମେ ମାସରେ ଓଡିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୮୪୯ କୋଟି GST ସଂଗ୍ରହ
Khabar Odisha:Odisha-Records-Rs-82743-Crore-OGST-Collection-amid-covid-second-wave

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ୍ 3(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ ସୁନାମୀ ରୁପେ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ କବଳିତ କରିଥିଲା ବେଳେ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବାହାରେ ନଥିଲା।ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ମେ ମାସରେ 3849.48 କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ କରି ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଏପ୍ରିଲରେ 1126.67 କୋଟି SGST ସହିତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସଂଗ୍ରହରେ ପ୍ରାୟ 17% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

 ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଗତ ମାସରେ ମୋଟ 3849.48 କୋଟି ଟଙ୍କା GST ସଂଗ୍ରହ ଓଡିଶାରେ GST ଆଦାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା କାରଣ ଏପ୍ରିଲ 2019 ରେ 2955.6 କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ 2020 ରେ 774.29 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲରେ ରାଜ୍ୟ 1126.67 କୋଟି SGST, 952.43 କୋଟି CGST, 1157.05 କୋଟି IGST ଏବଂ 613.33 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି।

ଏପ୍ରିଲ୍ 2019 ରେ SGST ସଂଗ୍ରହ 927.6 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇ ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଏହା 360.36 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ପୂର୍ବ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ 954.62 କୋଟି ଟଙ୍କା।

ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ SGST ସଂଗ୍ରହରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି, ଉତ୍ତମ ଅନୁପାଳନ, ଲୁହା ଏବଂ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି, ଟିକସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ରିଟର୍ନ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରିପକ୍ୱ GST ଚାହିଦା ବ୍ୟତୀତ ହୋଇଛି।

ଯେହେତୁ ସମସ୍ତ ଭାଟ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ଡିଲର (ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ମଦ) ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 25 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି, ଅବଶିଷ୍ଟ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପାଇଁ 218.95 କୋଟି ଟଙ୍କା ବାଲାନ୍ସ ସଂଗ୍ରହ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସରେ 130.11 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ 2019 ରେ 183.92 କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ମୋଟ ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ 175.31% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଯାହା ଏପ୍ରିଲରେ 166.87 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସରେ 60.61 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

"ନିୟମିତ ଟିକସ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସହିତ ଜିଏସଟିର ଟିକସ ଆଧାର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଟିକସ ଏବଂ ଜିଏସଟି ସଂଗଠନ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ 52,210 ନୂତନ ରେଜିଷ୍ଟରଙ୍କୁ ଜିଏସ୍ଟି ଫୋଲ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା। 90% ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ସର୍କଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କର ବୋଲି ଜଣେ କର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସିଟି ଆନାଲିଟିକ୍ସ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଭୁଲ ରିଟର୍ନ ଫିଲ୍ଟର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସିଟି ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି କମିଶନର ସୁଶୀଲ କୁମାର ଲୋହାନି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରକୃତ କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଅନାବଶ୍ୟକ ହଇରାଣରେ ରଖାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଇ-ୱାବିଲ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ 2019 ରେ 11.91 ଲକ୍ଷ ବିପକ୍ଷରେ 15.28 ଲକ୍ଷ ଏବଂ COVID-19 ର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସରେ 3.56 ଲକ୍ଷ ଥିଲା ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment