୨୦୨୪-୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥନିତୀରେ ପରିଣତ ହେବ- କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ
Khabar Odisha:

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୨(ଖବର ଓଡିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪-୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପରିଣତ ହେବ। ପିଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଉଛି। ୨୦୨୪-୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଭରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଡିଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି: “ସମସ୍ତ ମତାମତ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲିଛି” ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବିଭାଜନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଫାଷ୍ଟ-ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ଏବଂ ବିଳମ୍ବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ତଥା ସୁ-ସମନ୍ୱିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଆଶା କରାଯାଏ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଚୁକ୍ତି ପରେ ସରକାର କେବଳ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିପିସିଏଲର ବିନିଯୋଗ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଜି ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ବିଲିଅନ୍ ଡୋଜ୍ ଟୀକା ପାଳନ କରୁଛୁ”। ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର କରୋନା ମହାମାରୀ ପୁର୍ବସ୍ତର ତୁଳନାରେ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ୧୦-୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ୨୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment