ଜାନୁଆରୀ ୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜିଏସ୍‌ଟି ଆଇନ୍‌
Khabar Odisha:Host-of-changes-in-GST-law-to-come-into-effect-from-Jan-1
ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଜିଏସ୍‌ଟି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରୁ ଅନେକ ଟିକସ ହାର ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କିମ୍ବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଇ-କମର୍ସ ଅପରେଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସେବା ଉପରେ ଟିକସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ସେହିଭଳି ଜୋତା ଏବଂ କପଡା ସେକ୍ଟରରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଡ୍ୟୁଟି ଗଠନରେ ସଂଶୋଧନ ଶନିବାର ଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ଜୋତା, ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ । ସେହିପରି ରେଡିମେଡ କପଡାରେ ମଧ୍ୟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସେବାଗୁଡିକ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୨ ରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଟିକସଦାୟକ ହେବ। କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଇ-କମର୍ସ ଅପରେଟର ଯେପରିକି ସ୍ୱିଗି ଏବଂ ଜୋମାଟୋ, ଜାନୁଆରୀ ୧ ରୁ ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସେବାଗୁଡିକର ଇନ୍‌ଭଏସ୍ ଜମା କରିବେ । ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ପଡିବ ନାହିଁ।

ସରକାରୀ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନାବଶ୍ୟକ ରିପୋର୍ଟ ହେତୁ ସରକାରଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଟିକସ କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜିଏସ୍‌ଟି ଜମା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ଦାୟୀ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏଥିସହ ଜିଏସ୍‌ଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପୂର୍ବ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ବିନା ଟିକସ ଦେୟ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ପରିସର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଜିଏସ୍‌ଟ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment