ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଲା ଆଦାନୀଙ୍କର ସମ୍ପତି,ବିଶ୍ୱର ୧୪ ତମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ଗୌତମ ଆଦାନୀ
Khabar Odisha:Gautam-Adani-Becomes-14th-Richest-Person-In-The-World-Second-Richest-In-Asia

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ମେ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲିୟନେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ଚାଇନାର କୋଟିପତି ଜୋଙ୍ଗ ଶାନଶାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ପ୍ରମୋଟର ବିଲିୟନେୟାର ଗୌତମ ଆଦାନୀ ବିଶ୍ୱର ୧୪ ତମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଏସିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲିୟନେୟାର ସୂଚକାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରେ ୬୭.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଭାରତର ଧନୀ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମରେ ଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀ ଆଦାନୀ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଅଛମନ୍ତି। ତେବେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଆଦାନୀଙ୍କର ସମ୍ପତି ମୁଲ୍ୟରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧୀ ପାଇ ଶ୍ରୀ ୩୩.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଁଚିଛି । 

ଶ୍ରୀ ଆଦାନୀ ଆଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଘରୋଇ ବନ୍ଦର ଅପରେଟର ଅଟେ । ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରୁପ୍‌ର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଘର ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ବର୍ଷରେ ୬.୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ରାଜସ୍ୱ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ଏହାର ବନ୍ଦର ବ୍ୟବସାୟକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଦାନି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଦେଶର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଘରୋଇ ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଆଦାନୀ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସମୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କୃଷ୍ଣପାଟନମ୍ ବନ୍ଦର ଏବଂ ଗଙ୍ଗାଭାରାମ ବନ୍ଦରକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି।

ପୋର୍ଟ-ଟୁ-ଏନର୍ଜି କନଗ୍ଲୋମେରେଟ୍ ଆଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ନୈତିକ ଜୋନ୍ ୨୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି - ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଜାନୁୟାରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟମାସିକରେ ନିଟ୍ ଲାଭରେ ୧,୨୮୭.୮୧ କୋଟି ଡଲାରରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଲମ୍ଫ, ୩୩୪.୩୯ ତୁଳନାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁରୂପ ତ୍ରୟମାସିକ ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ନବୀକରଣଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି କମ୍ପାନୀ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ସଫ୍ଟବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ କର୍ପ ସମର୍ଥିତ ଏସବି ଏନର୍ଜି ହୋଲ୍ଡିଂକୁ ୩.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଏକ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିବ। ଏହା ସଫ୍ଟବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସହଯୋଗି ଭାରତୀ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ନଗଦ କାରବାରରେ କମ୍ପାନୀ କ୍ରୟ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଦାଖଲ କରିଛି।

ଆମାଜନ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍, ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ସମ୍ପତି ସହିତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍‌୬ତି । ତାଙ୍କ ପରେ ଟେସଲା ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ୧୬୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱିତ୍ୱୀୟରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବ୍ଲୁମବର୍ଗ କହିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment