କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହରର ପ୍ରଭାବରେ ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ୭.୩% ହ୍ରାସ, ମାର୍ଚ୍ଚ କ୍ବାଟରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧.୬%
Khabar Odisha:GDP-shrinks-73-in-FY21-on-covid-first-wave-impact

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ 31(ଖବର ଓଡିଶା): ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଆକଳନରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି 1.6% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପୂର୍ବ ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସିକ 0.5% ତୁଳନାରେ ଏହା ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗ୍ରାସିବା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସଠିକ ଗତିରେ ଅଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହରର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି 7.3% ହ୍ରାସ ପାଇଛି।


ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସରେ ଭାରତର ଜିଡିପି 1.6% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ
ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ, ମୋଟ ଆର୍ଥିକ ମୂଲ୍ୟ (GVA) - ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାପିବାର ଅନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ - ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ 1% ତୁଳନାରେ 3.7% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ GVA କୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଉତ୍ପାଦନ ମାପ କରିବାର ଏକ ଉତ୍ତମ ମାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି | ମାସରେ, ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ 1.7% ତୁଳନାରେ 6.9% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସିକ ତୁଳନାରେ ନିର୍ମାଣ (14.5%) ଏବଂ ସାଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ (2.3%) ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ (9.1%) ମଧ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।


ଯଦିଓ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ 2022 ର ଜୁନ୍ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ସମାନ ତ୍ରୟ ମାସରେ 24.4% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ 2022 ର ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିବ । ଅଧିକାଂଶ ବୃତ୍ତିଗତ ପୂର୍ବାନୁମାନକାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ 2022  ରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (OECD) ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆକଳନକୁ FY22 ପାଇଁ 9.9% କୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଥିବା 12.6% ରୁ ହ୍ରାସ କରିଛି।

ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଲବି ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ତ୍ରୟ ମାସିକ ବ୍ୟବସାୟ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ ସର୍ଭେରେ ଏକ ଡ଼େସିଡାଲ୍ ଉଚ୍ଚତା ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବସାୟିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ମେ ମାସରେ ତିନି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି  ଫିକ୍କି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment