ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମୁସଲିମ ବହୁଳ ଦେଶ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ
Khabar Odisha:God-ram-devotees-in-Indonesia
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର 15 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ରହିଛି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ରାମକଥା ଅର୍ଥାତ୍ ରାମାୟଣ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରନ୍ଥ । ଏହି ଦେଶର ମୁସଲମାନମାନେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ରିଏଲ୍ ହିରୋ ଏବଂ ରାମାୟଣକୁ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟର ନିକଟତମ ପୁସ୍ତକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।

1973 ମସିହାରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାମାୟଣ ସମ୍ମିଳନୀ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । କାରଣ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେତେବେଳେ ଏକ ମୁସଲମାନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ଶାସ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମୁସଲମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାମାୟଣର ଏତେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ଯେ,  ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାମାୟଣର ଅବଶେଷ ଏବଂ ରାମ କଥାର ଖୋଦିତ ପଥରଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଭାରତର ରାମାୟଣ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ଭାରତରେ, ଯେଉଁଠାରେ ରାମ ସହର ଅଯୋଧ୍ୟା, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏହା ଯୋଗ ନାମରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ଥିବା ରାମ କଥା କାକାନିନ୍ ବା କାକଭିନ ରାମାୟଣ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ଆମ ଦେଶରେ ମହାରଥୀ ଭାଲମିକି ପ୍ରାଚୀନ ସାଂସ୍କୃତିକ ରାମାୟଣର ଲେଖକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏହାର ଲେଖକ କବି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଅଟନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment