ବଢି ଚାଲିଛି ଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ହାର,ବଳି ପଡୁଛନ୍ତି ଯୁବପିଢି
Khabar Odisha:Student-suicide-in-India
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ (ଖବର ଓଡିଶା) :

ଦେଶରେ ପ୍ରତି ଘଂଟାରେ ଯାଉଛି ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଅମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି । ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୃହ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହଂସରାଜ ଅହିରଙ୍କ ଉତର ଅନୁସାରେ  ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୬ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୨୬୪୭୬ ଜଣ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । କହିବା ମୁତାବକ ୨୦୧୬ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୯୪୭୪ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫ ରେ ୮୯୩୪ ଏବଂ ୨୦୧୪ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୮୦୬୮ ଥିଲା । ଯଦି ୨୦୧୬ ମସିହାର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଧରାଯାଏ ତାହାଲେ ଘଂଟା ପ୍ରତି ଜଣେ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାମୁତାବକ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୭୪ ଯାହାକି ସର୍ବାଧିକ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଅକୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହିଁ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ପାଖାପାଖି ଶତକଡା ୨୫ ଭାଗ ଅର୍ଥାତ ୨୪୧୩ ଜଣ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଅସଫଳତା । ୨୦୧୪,୨୦୧୫,୨୦୧୬ ରେ କ୍ରମଶ ୨୪୦୩,୨୬୪୬,୨୦୧୩ ଜଣ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତାମିଲନାଡୁ,ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ ଏହି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଜବାବ ମୁତାବକ ଏହି ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି । ଛାତ୍ରଙ୍କ ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମୁହ ବିକାଶ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । 

ଆଜିକାଲିର ଛାତ୍ର ମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ମାନସିକ ଚାପରେ ରହୁଛନ୍ତି । ପାଠପଢା ସହ କ୍ୟାରିଅର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନସିକ ଅବସାଦରେ ଅନେକ ଛାତ୍ର କାଳାତିପାତ କରୁଛନ୍ତି । ଅବିଭାବକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପାଠପଢା ସହ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ବିଭିନ୍ନ ଚାପର ବଶବର୍ତୀ ହେଉଛନ୍ତି ଯୁବପିଢି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରମାନେ ଗୁମସୁମ ରହିବା ସହ ଅନେକ ସମୟରେ ଅଜଣା ଭୟରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଭୟ ହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପ୍ରରୋଚନା ଦେଉଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment