ପରିବେଶ ଅପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଓ ବଜ୍ୟ ପକାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ଓଡିଶା
Khabar Odisha:Odisha-ranks-23rd-in-environmental-pollution-and-waste-disposal
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଓଡିଶା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପରିବେଶର ଅପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଓ ବଜ୍ୟ ଖୋଲାରେ ପକାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୩ତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ସିପିସିବି) ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୩ତମ ପ୍ରଦୂଷିତ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଏବଂ ତାପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୨୧ତମ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏକାଦଶ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଭାରତରେ ୧୧୨ ଟି ସ୍ଥାନ ବିଷାକ୍ତ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ପଦାର୍ଥ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୬୮ଟି ସାଇଟ୍ ଅଛି ଯାହା ଦୂଷିତ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।

କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ପ୍ରଦୂଷିତ ସାଇଟଗୁଡିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ମାନବଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ ତଥା ବିପଜ୍ଜନକ ପଦାର୍ଥର ଉପାଦାନ ଏବଂ ଗୁଣ, ସ୍ତରରେ ଏବଂ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥାଏ ଯାହା ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ଦୂଷିତ ସାଇଟଗୁଡିକ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର, ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫିଲ୍, ଡମ୍ପିଂ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସ୍ଥାନ, ଖଣି ଟେଲିଙ୍ଗ୍ ସାଇଟ୍, ସ୍ପିଲ୍ ସାଇଟ୍, ରାସାୟନିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜମି ବ୍ୟବହାରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରେ ।

ନ୍ୟାସନାଲ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ (ଏନବିଟି)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗୁଜୁରାଟ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଓଡିଶା, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ୧୪ଟି ଦୂଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment