ପୃଥୀବିରେ 7 ଟି ନୂହେଁ 8 ଟି ମହାଦେଶ ରହିଛି
Khabar Odisha:zealandia-scientists-geologists-found-eighth-lost-continent
ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଜୁନ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପୃଥିବୀର ଭୌଗଳିକ ଅବସ୍ଥିତି ସମ୍ୱନ୍ଧରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ବଡ ଆବିଷ୍କାରକୁ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ପୃଥିବୀରେ ସାତଟି ନୂହେଁ ଆଠଟି ମହାଦେଶ ଥିବା ନେଇ ସେମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟମ ମହାଦେଶଟି ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ନେଇ ସେମାନେ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହାଦେଶଟି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହା 5 ନିୟୁତ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଛି | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଭାରତ କ୍ଷେତ୍ରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 17 ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ବଡ | ଭାରତର କ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି 32.87 ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର |

ଏହି ଅଷ୍ଟମ ମହାଦେଶର ନାମ ହେଉଛି ଜେଲାଣ୍ଡିଆ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରାୟ 230 ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା।

7.90 ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜେଲାଣ୍ଡିଆ ସୁପରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟ ଗୋଣ୍ଡୱାନାଲାଣ୍ଡ ଠାରୁ ଭାଙ୍ଗି ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ମହାଦେଶ ପ୍ରଥମେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା | ସେବେଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ଏବଂ ବାଥାଇମେଟ୍ରିକ୍ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭୂକମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୂଚନା ଜଣା ପଡିବ |

ଜିଏନଏଲ ସାଇନ୍ସ ର ଜିୟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ନିକ ମୋର୍ଟାଇମର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାନଚିତ୍ରଗୁଡିକ ଆମକୁ ବିଶ୍ୱ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛି | ଏହା ଆମ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ରଖୁଛି, ଏହା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଫଳତା |

ନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟମ ମହାଦେଶର ଧାରଣା 1995 ରେ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ 2017 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ​​ଏବଂ ତାପରେ ଏହା ହଜିଯାଇଥିବା ଅଷ୍ଟମ ମହାଦେଶ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା |

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ 3800 ଫୁଟ ଗଭୀରତାରେ ଜେଲାଣ୍ଡିଆ ଉପସ୍ଥିତ | ନୂତନ ମାନଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜେଲାଣ୍ଡିଆରେ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ଜମି ଅଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ରହିଥିବା ବେଳେ କେଉଁଠାରେ ଗଭୀର ଉପତ୍ୟକା ମଧ୍ୟ ରହିଛି |

ଜିଲାଣ୍ଡିଆର ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଲର୍ଡ ହାଓ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ, ବଲ୍ସ ପିରାମିଡ୍ ନାମକ ଏକ ପଥର ସମୁଦ୍ର ବାହାରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି | ଏହି ସ୍ଥାନ ହିଁ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଆଉ ଏକ ମହାଦେଶର ଅବସ୍ଥିତି ଅଛି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment