ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢିବା ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ, ଗାଁ ରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଲଗାଇଦେଲେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ
Khabar Odisha:in-dumka-principal-installed-loudspeakers-across-the-village-when-most-of-the-school-children-did-not-have-smartphones
ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଜୁନ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଯେଭଳି ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଠପଢାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାଘାତ ନ ଉପୁଜେ ସେ ନେଇ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଝାଡଖଣ୍ଡର ଏକ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ ଡୁମ୍କା ଅଞ୍ଚଳର ବାନକାଠି ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଶ୍ୟାମ କିଶୋର ସିଂ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାଂଶ ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ସମଗ୍ର ଗାଁରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଲଗାଇଛନ୍ତି | ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଏପ୍ରିଲ୍ 16 ରୁ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଏହି ଲାଉଡ ସ୍ପିକରଗୁଡ଼ିକ ଗଛ ଉପରେ କିମ୍ବା କାନ୍ଥରେ ଲଗାଯାଇଛି | ମୋଟ 7 ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋଟ 246 ଜଣ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ 204 ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ନାହିଁ । ସକାଳ ଦଶଟାରୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |ଯଦି କୌଣସି ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ଥାଏ କିମ୍ବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ମୋବାଇଲ ଦ୍ୱାରା କଲ କରି ଆମ ପାଖକୁ ପଠାଇଥାନ୍ତି, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଆମେ ପରଦିନ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଥାଉ । ’’ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କାମ କରୁଛି ଏବଂ ଯାହା ବି ପାଠ ପଢାଯାଉଛି ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ଠିକ ଭାବେ ଏହାକୁ ବୁଝି ପାରୁଛନ୍ତି । ଗାଁ ବୟଜୈଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ପାଠପଢାକୁ ଖୁବ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଡୁମ୍କା ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପୁନମ କୁମାରୀ କହିଛନ୍ତି, "ଏହି ପ୍ରୟାସ ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ମଡେଲକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଲକଡାଉନ ପରେ ଖୋଲିବ ସେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ସିଲାବସ୍ ସମାପ୍ତ କରିବାପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। " ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଶିକ୍ଷାଦାନର ଏହି ଉପାୟ ଦେଖିବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment