7 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲେ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସତ ହେଉଛି
Khabar Odisha:His-predictions-seven-years-ago-are-now-true
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଲଦାଖର ପାଙ୍ଗୋଗ ଲେକ ଓ ଗାଲଭାନରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ପରଠାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ତିକ୍ତ ହୋଇପଡିଛି । କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନଏସଏ) ଅଜିତ ଡୋଭାଲ 2013 ରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରୁଛି ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି ।

ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚାଇନାର ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲା ନୂଆ ନୁହେଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଦଲାଇ ଲାମା ଭାରତରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଭାରତରେ ଥିବା ତାର ଗୁପ୍ତଚର ନେଟୱାର୍କକୁ ତୀବ୍ର କରିଥିଲା । 1959 ମସିହାରେ, ଦଲାଇ ଲାମା ତାଙ୍କର 80 ହଜାର ସୈନିକଙ୍କ ସହ ଭାରତରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ, ସେହି ଦିନଠାରୁ ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଭାରତରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ । 2013 ରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସେନାର ଗୁପ୍ତଚର ପେମା ସେରିଙ୍ଗଙ୍କୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧର୍ମଶାଲାରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା, ଯିଏ ଜାଲ୍ ଆଇଡି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ପରିଚୟ ଲୁଚାଇ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର କରୁଥିଲା । ଡୋଭାଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 21 ନଭେମ୍ବର 1959 ରେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋରେ ଡେପୁଟି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏଜେନ୍ସି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରମ ସିଂଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ।

ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ କିମ୍ବା ଏଡାଇ ଯାଇଥିଲେ । ଡୋଭାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, 2010 ମସିହାରେ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ନେପାଳରୁ ଫେରିଥିବା ଆଣ୍ଟୋନି ଶିମ୍ର ନାମକ ଜଣେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡିଥିଲା ।  ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆଣ୍ଟୋନି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଭାରତକୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ର ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି । ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିଲା | ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଚୀନ୍‌ର ଭାରତ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା କରିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇର ସହାୟତା ନେଉଛି ବୋଲି ସେ ଅନେକ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment