ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ ଯଦି ମାଦ୍ରାସାରେ କୁରାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ତେବେ ବାଇବେଲ୍ ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉ
Khabar Odisha:Education-Minister-said---If-you-want-to-teach-Quran-with-government-money-then-teach-Bible-Gita-too
ଆସାମ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆସାମ ସରକାର ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନରେ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ ମଦ୍ରାସାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବରରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସରମା କହିଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଟଙ୍କାରେ ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ତେଣୁ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନରେ ଚାଲୁଥିବା ମଦ୍ରାସା ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ । କେବଳ ମଦ୍ରାସା ନୂହେଁ ପ୍ରାୟ 100ଟି ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ।

ଆସାମ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, 'ସମସ୍ତ ମଦ୍ରାସାକୁ ସାଧାରଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରାଯିବ କିମ୍ବା କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଏବଂ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ରହିବ । ନଭେମ୍ବରରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ |

ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସରମା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, 'ମୋ ମତରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ କୁରାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆମକୁ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆମେ ଉଭୟ ବାଇବଲ ଏବଂ ଭଗବଦ୍ ଗୀତା ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍ | ତେଣୁ, ଆମେ ଏକତା ଆଣିବାକୁ ଏବଂ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ |

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆସାମ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ 614ଟି ମଦ୍ରାସା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 900 ବେସରକାରୀ ମଦ୍ରାସା ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି | ରାଜ୍ୟରେ 100 ଟି ସରକାରୀ ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ତେବେ ବେସରକାରୀ ମଦ୍ରାସା ଉପରେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତି ନେଇନାହାଁନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମଦ୍ରାସା ହେଉଛି ଏକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଯେଉଁଠାରେ ଗଣିତ, ବ୍ୟାକରଣ, କବିତା ଏବଂ ଇତିହାସ ସହିତ କୁରାନ ଓ ଇସଲାମ ସଂସ୍କୃତି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ପ୍ରାୟ 4 ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ର ଏହି ମଦ୍ରାସାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment