କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ବଢିଲା ଅଡୁଆ, ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅର୍ଥ କାରବାରର ତଦନ୍ତ କରିବ ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ କମିଟି
Khabar Odisha:rajiv-gandhi-foundation-funding-home-ministry-special-committee-investigations
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନରେ ବିଦେଶ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅର୍ଥ, ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଉଲ୍ଲଂଘନଗୁଡ଼ିକର ଯାଞ୍ଚ କରିବ | ଏହି କମିଟିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ) ସିମାନଚାଲ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ।

ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଟୁଇଟରରେ ଟୁଇଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଟୁଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଆନ୍ତଃମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି, ଯାହା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ କରିବ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ PMLA ଅଧିନିୟମ, ଆୟକର ଅଧିନିୟମ, FCRA ଅଧିନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଏହି କମିଟିର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ଇଡିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ।

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସି ଟ୍ରଷ୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ଆର୍ଥିକ କାରବାରର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ସିବିଆଇ ଟିମ୍ ଏଫସିଆରଏ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଡି ଦଳ PMLA ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ଆୟକର ବିଭାଗ ଟିକସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବ।

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଓଲଟା କଂଗ୍ରେସକୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଘେରି ଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଜାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ନେଉଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁପିଏ ସରକାର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ 2005-08 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ PMNRF ରୁ ଏହି ରାଶି ପାଇଛି।

ତେବେ ଏହାର ଜବାବରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ସବୁ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି କହିଛି ଯେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ହେଉଛି ଦେଶର ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ କରାଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ 2005-06 ମସିହାରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ PMNRF ରୁ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲା, ଯାହା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ରିଲିଫ କାମରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment