ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ଇସ୍ତଫା ପରେ କହିଲେ ସିଦ୍ଧୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ପଞ୍ଜାବକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେବେ
Khabar Odisha:After-the-resignation-of-Captain-Amarinder-from-the-post-of-Punjab-Chief-Minister-he-said-that-if-Sidhu-becomes-the-Chief-Minister-he-will-destroy-Punjab

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮(ଖବର ଓଡିଶା): କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ୟତମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ନେତା ଯିଏକି ପଞ୍ଜାବରେ ଶିରୋମାନି ଅକାଳୀ ଦଳ (ଏସଏଡି) ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେଇ କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୁମିକା ଲିଳାଇଥିବା କ୍ୟପ୍ଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଆଜି ପଞ୍ଜାବ ମୁଖୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ଥଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ଅମରିନ୍ଦର ୨୦୧୭ ରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୧୧୭ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ଦଖଲ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟରେ ସବୁ କିଛି ଠିକ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସିଂଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବଦଳି କରାଯାଉ, ଯାହା ପୁଣି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରାୟ ଚାରି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଛି। ସିଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପି ଛାଡିବା ପରେ ମତଦାନର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ କେବେ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା । 

କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାର ଠିକ୍ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଜୁନ୍ ୨୦୧୯ ରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସମୟରେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବିରୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ପରେ ସେ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ସିଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଏବଂ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଅଲଗା କରି ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ତଥା ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ହେଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ନୂତନ ବିଭାଗର ଦାଇତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ।

ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଯେେତେବେଳେ ସିଂଙ୍କ ଦୃଢ ବିରୋଧକୁ ଖାତିର ନକରି ଶେଷରେ ନବଜୋତ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଏକ ଜାତ୍ୟି ଗଣାମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରୀୟା ଦେଇ ଅମରିନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଦ୍ଧୁ ଜଣେ ଅଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି । ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ପଞ୍ଜାବକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment