ଦୁଇ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ଉପର ମୁହାଁ ହେଲା ପେଟ୍ରାଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଦର
Khabar Odisha:petrol-and-diesel-rates-have-been-hiked-on-Tuesday-for-the-first-time-in-nearly-two-months

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୪(ଖବର ଓଡିଶା); ଦୁଇମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଆଜି ପୁଣୀ ବଢିଛି ପେଟ୍ରାଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦର । ଏପରିକି ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ କରୋନା କହର ପାଇଁ ତେଲର ଚାହିଦା କମିବା ପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୁଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ । 

ତେବେ ଭାରତରେ ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଥମ କରି ପେଟ୍ରାଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୁଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧୀ ଘଟିଛି । 

ଭାରତରେ ପେଟ୍ରାଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଦରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥନ୍ତି । ଆଜି ଦେଶର ସମସ୍ତ ମେଟ୍ରୋ ସିଟି ମାନଙ୍କରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଦର ୧୨ ରୁ ୧୫ ପଇସା ବଢିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଜି ଗୋଟେ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲରେ ୧୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧୀ ଘଟି ମୁଲ୍ୟ ୯୦.୫୫ ରେ ପହଁଚିଛି । ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୨ ପଇସା ବୃଦ୍ଧୀ ଘଟି୯୬.୯୫ ରେ ପହଁଚିଛିି । 

କୋଲକାତାର ମୂଲ୍ୟ ୯୦.୬୨ ରୁ ୯୦.୭୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ୧୨ ପଇସା ୯୩.୬୭ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୨୪ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଲିଟର ପିଛା ୯୩.୬୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଗୁରୁଗ୍ରାମ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଜୟପୁର ଭଳି କେତେକରେ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୧୫-୧୮ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୮ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଲିଟର ପିଛା ୮୦.୯୧ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହା ୧୭ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଲିଟର ପିଛା ୮୭.୯୮ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । 

ତାଜା ବୃଦ୍ଧି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବିଶ୍ୱରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ତୈଳ ଆମଦାନୀକାରୀ ଅଟେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment