ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି, ଶତ୍ରୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ତେଜସ ସହ ଯୋଡି ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର
Khabar Odisha:india-first-indigenous-air-to-air-astra-combat-missile-to-be-soon-tested-from-tejas-fighter-jet
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର 23 (ଖବର ଓଡିଶା)

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବଢାଇବ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର  । ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ବାୟୁ ମାର୍ଗରେ ଶତ୍ରୁକୁ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ଧ୍ୱନିଠାରୁ ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତେଜସ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ  ।  ବାସ୍ତବରେ, ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ତିକ୍ତତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି  । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି  । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜାଯାଉଛି  ।  ରାଫେଲଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଅଣାଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି  ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ 'ଆଷ୍ଟ୍ରା' ଶବ୍ଦର ଗତିଠାରୁ 4 ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଅଟେବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଏହା ତେଜସ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଶେଷ ହୋଇଛି    ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 'ଆଷ୍ଟ୍ରା' ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତେଜସର ବିମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ   ଏହି ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି  ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ନିର୍ମିତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯେକୌଣସି ପାଗରେ ସଠିକ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ    ଏହା 100 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଶତ୍ରୁକୁ ସହଜରେ ମାରିପାରିବ   ଏହି ଅସ୍ତ୍ର' କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଆକାର ବାକି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଛୋଟ ଏବଂ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍   'ଜ୍ୟୋତିଷ' ପ୍ରାୟ 3.8 ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ 7 ଇଞ୍ଚ ଚଉଡା    ଏହାର ଓଜନ ମାତ୍ର 154 କିଲୋଗ୍ରାମ   

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ 2021 ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ 160 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କ -2 ଅସ୍ତ୍ରର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ DRDO ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି   ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ DRDO 350 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ସହିତ 'ଆଷ୍ଟ୍ରା' କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି   ଏହାର ନାମ 'ଆଷ୍ଟ୍ରା' ମାର୍କ -3 ରଖାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment