ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଶୀତ ଲହରୀ, ଗତ 17 ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଆଜି ସବୁଠାରୁ ଶୀତଳ ସକାଳ
Khabar Odisha:coldest-morning-among-17-years-reorded-in-november-says-imd
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର 22 (ଖବର ଓଡିଶା)

ଦିଲ୍ଲୀର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଶୀତଳ ଲହରୀ  । ରବିବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 6.9 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି   2003 ମସିହାରୁ ନଭେମ୍ବରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ , ଏହା ପୁଣି 17 ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି  । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 7.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଗତ 14 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ 

ଆଇଏମଡିର ଆଞ୍ଚଳିକ ପୂର୍ବାନୁମାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ କୁଲଦୀପ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ସଫଦରଜଙ୍ଗ ଅବଜରଭେଟୋରୀରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 6.9 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି   ଏହି ମାସରେ ନଭେମ୍ବର 2003 ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି   ନଭେମ୍ବର 2003 ରେ, ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 6.1 ° C ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା   । ପାଲାମ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 6.1 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ଖସି ଆସିଛି । IMD ଏକ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଘୋଷଣା କରେ ଯେତେବେଳେ ସମତଳ ଭୂମିରେ 10 ° C କିମ୍ବା ତାଠାରୁ କମ୍ ଏବଂ ଲଗାତାର ଦୁଇ ଦିନ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ 4.5 ° C ଥାଏ 

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ 11.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ, 2018 ରେ 10.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଏବଂ 2017 ରେ 7.6 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା  । ନଭେମ୍ବର ଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 28 ନଭେମ୍ବର, 1938 ରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା   ସେହି ସମୟରେ 3.9 ° C ର ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା  । ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁଷାର ଆଚ୍ଛାଦିତ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶୀତଳ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେତୁ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment