ପଙ୍ଗପାଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ହେଲିକ୍ୟାପ୍ଟରର ବ୍ୟବହାର କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ବ୍ରିଟେନରୁ ମଗାଯାଉଛି ସ୍ପ୍ରେୟର
Khabar Odisha:Central-government-to-use-helicopters-to-control-locusts-sprayer-ordered-from-UK
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା, ପଙ୍ଗପାଳ ମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି  । ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ମାନେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଙ୍ଗପାଳର ସମସ୍ୟା ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ରିଟେନରୁ 15 ଟି ସ୍ପ୍ରେୟର ଅଣାଯାଉଛି ଏବଂ ଆଉ 45ଟି ସ୍ପ୍ରେୟର ଆଣିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଗଛ ମାନଙ୍କରେ କୀଟନାଶକ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି, ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡିକ ଏରିଆଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯିବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଗୁରୁବାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ନିରାକରଣର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଲାଶ ଚୌଧୁରୀ ଏବଂ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ରୂପାଲା ଏବଂ ସଚିବ (DAC & FW) ସଞ୍ଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ପରିସ୍ଥିତିର ବିସ୍ତୃତ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବଳ ବ୍ୟତୀତ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ସରକାର, କୃଷକ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ମିଶି ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

ଆଗାମୀ 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରୁ 15 ଟି ସ୍ପ୍ରେୟର ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ, ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଅଧିକ 45 ଟି ସ୍ପ୍ରେୟର୍ କ୍ରୟ କରାଯିବ | ପଙ୍ଗପାଳର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ଗଛ ଏବଂ ପହଁଞ୍ଚି ହେଉନଥିବା ସ୍ଥାନରେ କୀଟନାଶକ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯିବ ଏବଂ ଏରିୟଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟର ନିୟୋଜିତ ହେବାର ଯୋଜନା ରହିଛି।

ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇ ଦେଶର ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳର ସବୁଜତାକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନର 20 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ 90 ହଜାର ହେକ୍ଟରରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜସ୍ଥାନ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର, ନାଗୌର, ଜୟପୁର, ଦୌସା, କରୌଲି ଏବଂ ସାୱାଇ ମାଧୋପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିବା ପରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ପଙ୍ଗପାଳ ମାରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ଟିମ୍ ସହିତ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

କୃଷି ବିଭାଗର କମିଶନର ଓମ ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ରାଜସ୍ଥାନର 20 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ 90,000 ହେକ୍ଟର କୃଷି ଜମି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗରର ପ୍ରାୟ 4,000 ହେକ୍ଟର ଏବଂ ନାଗୌରରେ 100 ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବିଭାଗ 67,000 ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପଙ୍ଗପାଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଙ୍ଗପାଳର ଦଳ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 15-20 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରି ଦିନକୁ 150 କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ, କ୍ଷେତରେ କୌଣସି ଫସଲ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ପନିପରିବା ଫସଲ, ଗଛ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତକୁ ପଙ୍ଗପାଳ ଆସିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଟରେ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଉ ନାହିଁ ତେଣୁ ସେମାନେ ଉଡିକି ଏପଟକୁ ପଳାଇ ଆସିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment