ପାକିସ୍ତାନର ଭାଷା କହିଲା ମାଲେସିଆ, ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କଲେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ
Khabar Odisha:national-odisha-indian-refiners-slash-palm-oil-import-from-malaysiya
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାରତର ସମାଲୋଚନାରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାଲେସିଆଠୁ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏହି ଦିଗରେ ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନଥିଲେ ବି ଘରୋଇ ଖାଦ୍ୟ ତୈଳ ଉଦ୍ୟୋଗ ମାଲେସିଆକୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟ ତୈଳ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଂଗଠନର ଜଣେ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ପ୍ରଥମେ ଏବଂ ପରେ ଯାଇ ବ୍ୟବସାୟ। 

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବୟାନକୁ ନେଇ ଦେଶର ତୈଳ ଉଦ୍ୟୋଗ ମାଲେସିଆ ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ  ଆସନ୍ତା ମାସ ପାଇଁ ତେଲ ଆମଦାନୀ ନିମନ୍ତେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜିନାମାକୁ ରୋକି ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଲଭେଣ୍ଟ ଏକ୍ସଟ୍ରାକର୍ସ ଆସୋସିଏସନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ.ବି. ଭି. ମେହତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ପାଇଁ ଦେଶ ପ୍ରଥମ ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପରେ। ମାଲେସିଆଠୁ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିବା ଆମର ବିବଶତା ନୁହଁ, କାରଣ ମାଲେସିଆ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆଠୁ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଖୋଲା ରହିଛି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ମାଲେସିଆଠୁ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଦେଶ।  ମାତ୍ର ଉକ୍ତ ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ ହେଲେ ଆମ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆମେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆଠୁ ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିପାରିବୁ। 

ଭାରତ ସରକାର ମାଲେସିଆଠୁ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କରେ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ସରକାର ଯାହା ବି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ତାହା ବିଶ୍ଵ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିୟମକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯିବ। 

ମାଲେସିଆ ଖାଇବା ତେଲ ବୋର୍ଡର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ମାଲେସିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ୯ ମାସରେ ୩୯, ୦୮, ୨୧୨ ଟନ ତେଲ ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନୀ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଠିକ୍ ଏହି ଅବଧିରେ ଭାରତକୁ ୧୮, ୮୮, ୨୧୬ ଟନ ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ ଗତ ବର୍ଷ ତୂଳନାରେ ଦୁଇ ଗୁଣ ଅଧିକ ତୈଳ ମାଲେସିଆଠୁ ଆମଦାନୀ କରିଛି। 

ମାଲେସିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର ମହମ୍ମଦ ନିକଟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମିଳିତ  ଜାତିସଂଘରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଏହାକୁ କବଜା କରି ରଖିଛି। ଭାରତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପଛରେ କାରଣ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭୁଲ ଅଟେ। ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ମିଶି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍।

Subscribe

National International State Sports Entertainment