ଦିବଙ୍ଗତ ଯଶସ୍ବୀ ସାହିତ୍ୟିକ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା
Khabar Odisha:Manoj-Das-an-accomplished-literary-figure-has-been-awarded-the-International-Literary-Award
ଭୁବନେଶ୍ବର, ମେ ୦୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦିବଙ୍ଗତ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ରାଜ୍ୟସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବର୍ଗତ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଏକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏବଂ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୃଜନଶୀଳ ଇଂରାଜୀ ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ଓଡିଆ ଲେଖକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ମନୋଜ କିଶୋର ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଓଡିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ବର୍ଗରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ଶଙ୍ଖାରୀ ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବର୍ଗତ ଦାସ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥିଲେ।  ସେ ପିଲାବେଳୁ ସାହିତ୍ୟରେ ରୁଚି ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ ୧୯୪୯ ମସିହାରେ ଓଡିଆରେ ଏକ କବିତା ପୁସ୍ତକ ଶତାବ୍ଦୀର ଆର୍ତ୍ତନାଦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବା ସମୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସେ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଦିଗନ୍ତ ନାମକ ଏକ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ରଚନା କରିଥିଲେ।

୨୦୦୧ରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ସାହିତ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨୦୨୦ରେ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment