ଦେଶର ନାମ 'ଇଣ୍ଡିଆ' ପରିବର୍ତ୍ତେ 'ଭାରତ' କରିବା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଲେ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି
Khabar Odisha:Chief-Justice-dismisses-petition-filed-in-Supreme-Court-over-Bharat-instead-of-India
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

'ଇଣ୍ଡିଆ' ଶବ୍ଦକୁ 'ଭାରତ' ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଓ ସମ୍ବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ବୁଧବାର ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ସଂପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଭାବରେ ଏହାର ଲିଖିତ ଆବେଦନର ଏକ ନକଲ ପଠାଇବାକୁ କୋର୍ଟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯିଏ ଏହାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ସ୍ଥିର କରିବେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ ଏ ବବଡେ ଛୁଟିରେ ଥିବାରୁ ମାମଲା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରଥମ ଆର୍ଟିକିଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି ଭାରତ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଏକ, ଏହାର ଦୁଇଟି ନାମ କାହିଁକି? ଗୋଟିଏ ନାମର କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ?

ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ଦାସତ୍ୱର ଅର୍ଥ ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ଦାସତ୍ୱର ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ତେଣୁ ଏହି ଶବ୍ଦ ବଦଳରେ ଭାରତ କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଏହି ଦାବିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ 'ଭାରତ' ବା 'ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ' ଶବ୍ଦ ଆମ ଜାତୀୟତା ପ୍ରତି ଗର୍ବର ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏହି ଆବେଦନରେ ସରକାର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 1 ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି 'ଇଣ୍ଡିଆ' ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇ 'ଭାରତ' କିମ୍ବା 'ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ' କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଆବେଦନ ଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସଂଶୋଧନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ନାଗରିକମାନେ ଔପନିବେଶିକ ଅତୀତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆବେଦନରେ 1948 ମସିହାରେ ସମ୍ୱିଧାନ ସଂଶୋଧନ ସମୟରେ ​​ସମ୍ବିଧାନର ତତ୍କାଳୀନ ଡ୍ରାଫ୍ଟର ଧାରା 1 ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଦେଶର ନାମ 'ଭାରତ' ବା 'ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ' ନାମରେ ନାମିତ ହେବା ପାଇଁ ଦୃଢ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment