ବୁଦ୍ଧି ଶିଖିବ ଚୀନ, ଭାରତ ସହ ହାତ ମିଳାଇଲା ଭିଏତନାମ ଇଣ୍ଡୋ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶର ହେବ ଆଧୁନିକୀକରଣ
Khabar Odisha:India-to-join-hands-with-India-to-modernize-major-parts-of-Vietnam-Indo-Pacific
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍ ସହିତ ଭିଏତନାମର ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଭିଏତନାମ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ଇଣ୍ଡୋ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ମିଶନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବାହିନୀର ପାଇଲଟ ଏବଂ ପରସ୍ପରର ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟମାନଙ୍କୁ ମିଳିତ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭିଏତନାମର ତିନିଟି ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆଗ୍ରହୀ। ଭାରତ-ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭାଷାରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ରଣନୀତି କରିଛି।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହାଇଡ୍ରୋଗ୍ରାଫି ଚୁକ୍ତିନାମା ସହିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ନେବାକୁ ହାନୋଇଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ଭିଏତନାମ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ଭିଏତନାମ ବ୍ରହ୍ମୋସ, ଭାରତର ଆକାଶ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଧ୍ରୁଭ ହେଲିକପ୍ଟର ସମେତ ଅନେକ ସାମରିକ ଉପକରଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ସମେତ ଅନେକ କାରଣରୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ନିକଟରେ ଭିଏତନାମ ପାଇଁ ଭାରତ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମେତ ଭିଏତନାମର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ତାଲିମ ଏବଂ ସହଯୋଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଭିଏତନାମକୁ ସାଧାରଣ ବୈଦେଶିକ ଦେଶ ଭାବରେ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ସହଭାଗୀ ସ୍ୱାର୍ଥ ରହିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗର ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଯେପରିକି ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ଉପଗ୍ରହ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ 

ଭିଏତନାମ ସହିତ ବଢୁଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ଭିଏତନାମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେ ଜେନେରାଲ ଏଙ୍ଗୋ ଜୁଆନ ଲିଚ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସ୍ତରର ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ  

ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ ଅନ୍ୱେଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗର ଅନେକ ଡୋମେନରେ ରହିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ପରି ସବ୍‌ସ୍ରଫେସ୍ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରୁଛି  । ଏହି ଅବସରରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଭାଗିତାର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମିଳିତ ଭାବରେ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଢାଞ୍ଚାରେ ଚୁକ୍ତି କରିବେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment