ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଟିକାକରଣର କିଛିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖା ଦେଇପାରେ ପାଶ୍ୱର୍ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
Khabar Odisha:Vaccination-is-very-important-for-people-with-heart-disease-so-side-effects-may-occur-for-some-time

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନାଭାଇରସ୍ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଅବଶ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଏବଂ ହୃଦ୍ ରୋଗର ମିଶ୍ରଣ ଅଧିକ ଉପାୟରେ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ଚାଲିଥିବା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କର ଏହା ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଛି। ହୃଦ୍‌ରୋଗୀମାନେ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣର ନିରନ୍ତର ଭୟରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ହୃଦ୍‌ଘାତ, କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏବେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ, ସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟରୁ ହୃଦ୍‌ଘାତ କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି କାରଣରୁ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତେଣୁ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ପିଡିତ ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଯଦିଓ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟିକା ଭୁଲ ଧାରଣା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ବିଶେଷକରି ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ତେଣୁ, ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରୁରୀ ଅଟେ ହୃଦଘାତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ କି?

କରୋନା ଟୀକାକରଣର ପରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ପାଶ୍ୱର୍ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖା ଦେବା ଯେପରିକି ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା, ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀର ପ୍ରଦାହ, ତୀବ୍ର ଆଲର୍ଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟୀକାକରଣର କିଛି ସପ୍ତାହ ପରେ ଦେଖାଯାଏ, ଏବଂ ଏହାର ବହୁ ସମୟ ପରେ ମଧ୍ୟ । ତବେ ଟିକାକରଣ ପରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ହାରାହାରି ଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ।

କରୋନା ଟିକାକରଣ ପରେ କିଛି ସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା । ଏହା ସହିତ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ସାଇଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ହୁଅନ୍ତୁ, ଟୀକାକରଣରୁ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ହେବ । ହୃଦୟ ରୋଗୀ ଭାବରେ, ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ ନାହିଁ । ତଥାପି, ସର୍ବଦା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଏବଂ ଏକ ନିରନ୍ତର ଚେକ୍ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଡ. ନିଶିଥ ଚନ୍ଦ୍ର - ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଇଣ୍ଟରଭେନସନାଲ କାର୍ଡିଓଲୋଜି, ଫୋର୍ଟିସ୍ ଏସ୍କର୍ଟସ୍ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍,ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ କି ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଟୀକାକରଣ କରିବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଜଣେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ନିରାପଦ ଅଟେ। ଟୀକାକରଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରେ; ଅବଶ୍ୟ, ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଆବିର୍ଭାବ ସହିତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ବ୍ରେକ୍ରୁ୍ପ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଣୁ, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଘରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment