ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ,ଦୃତଗତିରେ ଯୁବ ପିଢି ହୋଇଚାଲିଛନ୍ତି ଏହାର ଶିକାର
Khabar Odisha:Today-is-World-Diabetes-Day-and-young-people-are-rapidly-becoming-victims

ନଭେମ୍ବର ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମଧୁମେହ ରୋଗ ଯୁବ ପିଢିର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରାର ଏହି ରୋଗ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇପାରେ ।  ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି ମଧୁମେହକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି।  ଠିକ୍ ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ବିଫଳତା ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ଦେଇପାରେ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୪ ନଭେମ୍ବରରେ ବିଶ୍ୱ ଡାଇବେଟିସ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । 

ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହର ବୃଦ୍ଧି ଏଡାଇବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରାୟ ୬୫ ରେ ପାଦରେ ଜଟିଳ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଏ। ତଥାପି ଯଦି ୩୦-୩୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧୁମେହ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ରୋଗୀ ୪୫-୫୦ ସୁଦ୍ଧା ପାଦର ଜଟିଳତା ଏବଂ ଆମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସୁରକ୍ଷିତ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଅନେକେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି । ଭୁଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ଯୋଗୁଁ ଜଟିଳତା ଏବଂ ଖରାପ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ବିପଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଏବଂ କେବଳ ଏକ ବ୍ୟବହାର ପେନ୍ ସୁଇଲ୍ ଏବଂ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ବାଛିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment