ଏଣିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତି 10 ଦିନରେ ଥରେ ବ୍ୟାଗ ବିନା ଆସିବେ ସ୍କୁଲ୍, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇଛି ବ୍ୟାଗ ନିୟମ
Khabar Odisha:School-bag-rule-by-education-department
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର 27 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦଶ ଦିନରେ ଥରେ ଶ୍ରେଣୀକୁ ବ୍ୟାଗ୍ ମନା  ।  ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ତାଲିମ ଅଧୀନରେ କାର୍ପେଟର, କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ, ସ୍ଥାନୀୟ କଳାକାର ଇତ୍ୟାଦି ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ।  ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଛୁଟିରେ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କୁଇଜ୍ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି 2020 ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ ସୁନୀତା ଶର୍ମାଙ୍କ ନାମରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନୀତି 2020 ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ନୀତି ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ।

ତଥାପି, ଏକ ନୀତି ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଏହା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ପଠାଇ ପାରିବେ । ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ ନିୟମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ଵ।   ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ୍ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୋଟ ଓଜନର ଦଶ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ  ।

ପ୍ରାଥମିକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟାଗ୍ ରହିବ ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ।  ଏଥିରେ ଶିକ୍ଷକ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ । ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକ ହାଲୁକା ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଉଭୟ କାନ୍ଧରେ ଝୁଲିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲା ସହଜରେ ବହନ କରିପାରିବ ।  ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ  ।

ଏଥିସହ ପାଣି ବୋତଲ ବଦଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଯୋଗାଇବାକୁ ପଡିବ । ଟାଇମ୍ ଟେବୁଲ୍ ଆଧାରରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଗ୍ ସମୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ସମାନ ଆଧାରରେ ପୁସ୍ତକ ଆଣିବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment