ଗତ ମେ ମାସରୁ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଟ୍ରାକ୍ କୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ଅର୍ଥନିତି ପ୍ରତି ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଚିନ୍ତାର କାରଣ: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ
Khabar Odisha:Second-Covid-wave-has-taken-grievous-toll-on-India-RBI-Governor-in-FSR

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଜୁଲାଇ 01(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭାରତରେ ଏହାର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଦେଖାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସୁସ୍ଥ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ବଢୁଥିବା ଡାଟା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକୁ ଅର୍ଥନୀତିର ବିପଦ ଭାବରେ ବିଶ୍ବର ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

2020-21 ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏପ୍ରିଲ୍-ମେ 2021 ରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣର ତରଙ୍ଗ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଲା, ମେ ମାସ ଶେଷରେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲା। ଆରବିଆଇ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ୱି-ବାର୍ଷିକ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ରିପୋର୍ଟକୁ ଦାସ ତାଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଗରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀର ଅବନତି, ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ଗତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ଆଶଙ୍କା ନବୀକରଣ ହେତୁ ଘରୋଇ ଆର୍ଥିକ ବଜାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment