ବଦଳିଲା ଡେବିଟ-କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ହୋଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ
Khabar Odisha:Business-Attenention-debit-credit-card-holders-these-five-new-rules-implemented-before-lockdown-by-government

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଲକଡାଉନକୁ ୧୯ ଦିନ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡେବିଟ ଓ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡକୁ ନେଇ ୫ଟି ନିୟମ ଜାରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀ ଚିନ୍ତିତ ଥିବାରୁ ଡେବିଟ ଓ କ୍ରେଡିଟ ନିୟମ ପରବର୍ତ୍ତନ ସଂପର୍କରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣି ନଥିଲେ । ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । 

ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ହେଲା

-ଯେଉଁ ନୂଆ ଅଥବା ପୂରୁଣା ଡେବିଟ ଓ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରୁ ଜାରି ହୋଇଛି, ସେମାନେ କେବଳ ଭାରତରେ ହିଁ ଲାଗିଥିବା ଏଟିଏମ ଓ ପଏଣ୍ଟ ଅଫ ସେଲ (ପିଓଏସ) ଟର୍ମିନାଲରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ କରିପାରିବେ । 

-ଅନଲାଇନ ହେଉ ଅଥବା କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟଲେସ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ପାଇଁ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ନିଜର କୋର୍ଡ ଜାରିକରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।  

-ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବାହାର ପାଇଁ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ କରିବାକୁ ହେବ । 

-ଯଦି ଜାରି ହୋଇଥିବା ଡେବିଟ ଓ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଅନଲାଇ ଅଥବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ହେଉ ନାହିଁ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମତା ରହିବ ଯେ, ସେବାକୁ କଟକଣା କରିପାରିବ । 

-ଏଥି ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମତା ରହିବ ଯେ, କୌଣସ ପ୍ରକାର ଡେବିଟ ଅଥବା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଟକୁ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ କେବେ ବି ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିପାରିବ । ଏଥି ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ । 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment