Home >
ଋଣର EMI ଦେୟ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ 3 ମାସର ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କଲା RBI
Khabar Odisha:Scissor-on-repo-rate-again-in-lockdown-additional-3-months-extension-on-EMI-payment
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭୁଷୁଡି ପଡୁଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ  ମୋଦୀ ସରକାର କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରାୟ 21 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ରେପୋ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିହାତି ପରେ ଆରବିଆଇର ରେପୋ ହାର 4.40 ପ୍ରତିଶତରୁ 4 ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହା ସହିତ ଣ କିସ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ 3 ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ ଆଗାମୀ 3 ମାସ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଣର EMI ନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବ ନାହିଁ |

ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏମପିସି ଘରୋଇ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହା ପରେ ରେପୋ ହାରକୁ 0.40 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଲକଡାଉନରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ହାରରେ ହ୍ରାସ କରିଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 27 ରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର 0.75 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣଙ୍କର EMI ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |

ଲକଡାଉନ ଲାଗୁହେବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ 3 ମାସ ପାଇଁ ଣ ଏବଂ ଇଏମଆଇ ଉପରେ ରିହାତି ଦେବାକୁ କହିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ 3 ମାସ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆରବିଆଇର ଆଉ 3 ମାସ ରିହାତି ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୋଟରେ 6 ମାସ ରିହାତି ମିଳିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ମୋଟ 6 ମାସ ପାଇଁ ଋଣର EMI ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଚାପ ପକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ | ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ରହିବ | ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଖିରେ ଡିଫଲ୍ଟର ହେବେ ନାହିଁ | ତଥାପି, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment