Home >
ଅବାଞ୍ଛିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲକୁ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା
Khabar Odisha:BSNL-fined-Rs-30-crore-for-failing-to-block-unwanted-business-calls
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ବିଏସଏନଏଲ, ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ, ​​ଏୟାରଟେଲର ଅବାଞ୍ଛିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କଲ୍ ବନ୍ଦ କରି ନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ରେ ୩୪,୦୦୦ରୁ ୩୦କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି.ଏନ୍ ପଟେଲ ଜଷ୍ଟିସ ପ୍ରତୀକ ଜାଲାନଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଠ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଛି। ଏଥିସହିତ ଯଦି ଏହା ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ୱାନ ୯୭ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ଲିମିଟେଡର ଏକ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କୋର୍ଟର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଆସିଥିଲା ।

ପେଟିଏମ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଏହି ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ନେଟୱାର୍କରେ ଫିସିଙ୍ଗ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ ନକରିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି କହିଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍, ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଭାରତ ସଞ୍ଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍)କୁ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଦ୍ଧତି ସଂକେତ ପାଳନ ନକରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଏବଂ କ୍ୱାଡାଣ୍ଟ ଟେଲିଭେଣ୍ଟସ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଉପରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧. ୩୩ କୋଟି, ୧. ୮୨କୋଟି, ୧.୪୧ କୋଟି, ୧୪.୯୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାନଗର ଟେଲିକମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ ୧.୭୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଟାଟା ଟେଲି ସର୍ଭିସେସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ ୧୫.୦୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଭି-କନ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇନଫ୍ରା ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ ୩୪,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରାଇ କହିଛି ଯେ ଏ ବାବଦରେ ୨୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅର୍ଡର ତାରିଖ ଠାରୁ ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜରିମାନା ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment