ଭାରତରେ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଉପରେ ଲାଗିପାରେ ବ୍ୟାନ୍, ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଖବର
Khabar Odisha:Facebook-Twitter-to-be-blocked-in-India-on-May-26

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ମେ 25(ଖବର ଓଡିଶା):ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଯଦି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ମଧ୍ୟବତ୍ତି କାଳିନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଭାରତରେ ନିଷେଧାଦେଶର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି | ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧେଶିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ମେ 25 ରେ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍, ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ସମେତ କୌଣସି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନୂତନ ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରି ନାହିଁ। ଟ୍ୱିଟରର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କରଣ କୋ, ଏକମାତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆପ୍ ଯାହା ଆସନ୍ତା 25 ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିଛି। ଫେବୃଆରୀ 2021 ରେ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (IT) ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ସୋସିଆଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ତିନିମାସ ସମୟ ଦେଇଥିଲା

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ କାରଣ ଯଦି ସେମାନେ ଆସନ୍ତା 25 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ନୂତନ ନିୟମ ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ତଥା ସୁରକ୍ଷା ହରାଇବେ କାରଣ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ତଥା ଭାରତର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ। ଅଧିକାରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ମୁଖ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ  ଛମାସ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ।

 ଫେସବୁକ ଏହି ନିୟମ ମାନିବ କି ନାହିଁ ତାହା ପ୍ରକାଶ କରି ଏକ କମ୍ପାନୀ ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଇଟି ନିୟମର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକ ଯୋଗଦାନ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା କେତେକ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଜାରି ରଖିଛୁ। ଆଇଟି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପ୍ରକ୍ରିୟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ | ଆମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରାପଦ ଭାବରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟେ |

 ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଘୋଷିତ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରୁ ଅନୁପାଳନ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଅଧିକାରୀ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅଣଦେଖା କରିବେ, ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ଏବଂ ଆପତ୍ତିଜନକ ହେଲେ ଏହାକୁ ହଟାଇବେ। ଏହିପରି ନିୟମ କେବଳ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ |

 ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ, ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମେତ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯିଏ ଅଭିଯୋଗର ଯତ୍ନ ନେବେ ଏବଂ 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ସଂକେତ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହା ଚାହୁଁଛି ଯେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରନ୍ତୁ।

ନୂତନ ନିୟମରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ସଂକେତର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କମିଟିର ଏକମାତ୍ର କ୍ଷମତା ରହିବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment