ଶହେ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ ନଥିଲା ଗୋଟିଏ ବି କରୋନା ମାମଲା, ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ରହସ୍ୟମୟ କରୋନା
Khabar Odisha:after-100-days-mysterious-coronavirus-outbreak-in-vietnam-without-local-transmission-surprise
ଭିଏତନାମ୍, ଜୁଲାଇ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା | ସେତେବେଳେ ଭିଏତନାମରେ 100 ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ ବି କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନଥିଲା କିମ୍ୱା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଭିଏତନାମରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ରହସ୍ୟମୟ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା ଭିଏତନାମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଛି ।

ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଭିଏତନାମର ଦାନଙ୍ଗରୁ ଆସିଥିଲା । ଏଠାରେ ଜଣେ 57 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ନୂତନ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | ହଠାତ୍ ଦେଶର ପାଞ୍ଚଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଲା । ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ହାନୋଇ, ହୋ ଚି ମିନି ସିଟି ଏବଂ ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟକୁ ବ୍ୟାପି ଯାଇଛି | ଭିଏତନାମର ସୁଦୂର ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୂତନ ରହସ୍ୟମୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି ।

ଏହି ନୂତନ ରହସ୍ୟମୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ 450 ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ତେବେ ଭିଏତନାମ ସରକାର କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ତଥା ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ସବୁ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ତେବେ, ଭିଏତନାମରେ 9.5 କୋଟି ଲୋକ ବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ, ମହାମାରୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭିଏତନାମରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏଭଳି ରହସ୍ୟମୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି | କାରଣ ପୁରୁଣା ଅପେକ୍ଷା ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଦେଖାଯାଉଛି |

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ନେଇ ଭିଏତନାମ ପ୍ରାୟ 80 ହଜାର ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଯିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଡାନଙ୍ଗର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅନେକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ସହରର ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

ନୂତନ ତଥା ରହସ୍ୟମୟ କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭିଏତନାମ ସରକାର କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ରହସ୍ୟମୟ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭିଏତନାମର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ସହରରେ ଏହି ଲକଡାଉନ ପୁନଃ ଲାଗୁ ହେବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment