ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ, ବିଜେପି 8 - କଂଗ୍ରେସ 4
Khabar Odisha:rajya-sabha-election-final-result-bjp-congress-ysrcp-jmm
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶର 19 ଟି ରାଜ୍ୟରେ 19 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସମସ୍ତ 19 ଟି ଆସନର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଦଳର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଦଳଗତ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ବିଜେପିର ଅଂଶ 8 ଟି ଆସନକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର 4 ଟି ଆସନ ପାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର YSR କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ଯାକ ଆସନ ଦଖଲ କରିଛି ।

ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି 8 ଟି ଆସନ ଜିତିଛି -

ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ 2 ଟି, ଗୁଜୁରାଟରେ 3 ଟି, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ 1-1 ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଣିପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଜିତିଛି । ଏଥି ସହିତ ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସ 2 ଟି ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ 4 ଟି ଆସନ ଜିତିଛି -

ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସ 2 ଟି ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ YSR କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ଆସନ ଦଖଲ କରିଛି। ଝାଡଖଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ସିଟରେ ଜେଏମଏମ, ମିଜୋରାମରେ ଗୋଟିଏ ସିଟରେ ଏମଏନଏଫ ଏବଂ ମେଘାଳୟର ଗୋଟିଏ ସିଟରେ ଏନପିପି ଦଳ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment