ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ତା ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି - କପିଲ ସିବଲ୍
Khabar Odisha:Kapil-Sibal-said---Congress-at-the-lowest-level-in-history
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ତୁଟୁନି କଂଗ୍ରେସ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ, ଦାଣ୍ଡରେ ପଡି ହାଟରେ ଗଡ଼ିଲାଣି କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ । ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ସିବଲ ଦଳକୁ ନେଇ ଫୁଣି ଏକ ତାଜା ବୟାନ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳକୁ 7 ଦିନ ଓ 24 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିପାରୁଥିବା ଭଳି ନେତୃତ୍ୱର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ତା ଇତିହାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି । ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାର ଅବସରରେ, ସିବଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଯଦି ଲୋକ ସେହି ଚିଠିଟିକୁ ପଢିବେ, ତେବେ ସେମାନେ ଜାଣିବେ ଯେ ମୁଁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର କି କଂଗ୍ରେସ ଦଳର କାହାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦଳରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା 23 ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସିବଲ ଅନ୍ୟତମ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, 7 ଅଗଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଜଣେ 'ଦୃଶ୍ୟମାନ', 'ପ୍ରଭାବଶାଳୀ' ଏବଂ 'ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ' ନେତା ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ନେଇ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ ଦଳର ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ ସାମୂହିକ ଭାବେ ଦଳକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ନେତୃତ୍ୱ ମଡେଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସିବଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଦଳକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରାଯାଉ। ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର ଠିଆ କରିବାରେ ଆମେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ | ଏହା ହେଉଛି ଦଳର ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆମ ସରକାରକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯିଏ ଆମ ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆ ଉପରେ ବାରମ୍ୱାର ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, " ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ତା ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି । 2014 ଏବଂ 2019 ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ହିଁ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ।"

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment