ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ନୂଆ ସ୍କିମ, ବେରୋଜଗାର ପାଇବେ ମାସିକ 1500 ଟଙ୍କା
Khabar Odisha:Congress-new-scheme-for-electionsUnemployment-will-get-Rs-1500-per-month
ପାଟନା, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ବିହାରର ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଋଣ ଛାଡ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି। ବୁଧବାର ପାଟନାରେ ଦଳର ମନିଫେଷ୍ଟୋ ଜାରି କରିଛି । ସେଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବେରୋଜଗାରଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ମାସିକ 1500 ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ 

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶକ୍ତି ସିଂ ଗୋହିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଛାଡ କରିବ । ସେଠାକାର କୃଷକମାନେ ଫସଲର ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯିବ। ଯଦି କୃଷକମାନେ ଟ୍ରାକ୍ଟର କିଣନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକରଣ ମାଗଣାରେ କରାଯିବ ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାଜ ବାବର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ବେରୋଜଗାରଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ମାସିକ 1500 ଟଙ୍କା ଦେବ। ନୂତନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ 10 ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ରାଜ ବାବର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୁବକମାନେ ଏହାର ଜବାବ ଦେବେ। ନୂତନ ସରକାର ରୋଜଗାର ପାଇଁ ସର୍ଭେ କରିବେ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଧବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ 1000 ଡଲାର ପେନସନ୍ ଦିଆଯିବ । ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନେ ପିଜିରୁ କେଜି ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇବେ। ଯେଉଁମାନେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପଦକ ଆଣନ୍ତି ସେମାନେ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ  

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତାରିକ ଅନୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରର ଛାତ୍ରମାନେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ହାତ ମିଳାଇ ପାଟନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଶୁଣିନଥିବା ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ 90 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରଖିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସରକାର ସ୍କୁଟି ଦେବେ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନେକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିହାର ଦେବାଳୟ ଯାତ୍ରା ଯୋଜନା, ସିଆରାମ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଯୋଜନା, ସୁଫି ବିକାଶ ଯୋଜନା, ବୌଦ୍ଧ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଯୋଜନା, ଜୈନ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା ରହିଛି 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment