ଭଲ ଖବର:କରୋନାର ଯେ କୌଣସି ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକ
Khabar Odisha:The-good-news-is-People-with-OMCR-are-able-to-deal-with-any-variant-of-Corona
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ , ମେ 16(ଖେବର ଓଡିଶା):

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କରୋନାର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦୁଇଟି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କରୋନାର ଉଭୟ ଡୋଜ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇ ଭଲ ହୋଇଛନ୍ତି , ସେମାନେ କରୋନାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ।

କୌଣସି ପ୍ରକାର ବୁଷ୍ଟର୍ ଡ଼ୋଜ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । କାରଣ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ।

କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ନିର୍ମାତା ବାୟୋଏନଟେକ୍ ଏଏସଇ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଟିମ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ସର୍ଭର ବାୟୋରେକ୍ସିବ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଓମିକ୍ରନ୍ କୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି କୋଷିକା ଉପରେ ଉଭୟ ୱାଶିଂଟନ୍ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ଯାହା ଏକ ଜୀବାଣୁକୁ ଚିହ୍ନିବା ବେଳେ ଏକ ନୂତନ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିସ୍ଫୋରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବି କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରନ୍ତି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment