ମୋଗଲ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ନାଁ ବଦଳିଲା ,ଆଗ୍ରା ଓ ଶିବାଜୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବାବଦରେ ଗବେଷଣା ଜାରି
Khabar Odisha:The-Mughal-Museum-in-Agra-in-Uttar-Pradesh-will-now-be-named-Chhatrapati-Shivaji-Maharaj-Museum
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଗ୍ରାସ୍ଥିତ ମୋଗଲ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିବା କାରଣରୁ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି । ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆହୁରି ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ କାରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଗ୍ରା ଏବଂ ଶିବାଜୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦାସତ୍ୱ ମାନସିକତାର ପ୍ରତୀକ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ପୂର୍ବତନ ୟୁପି ସିଏମ୍ ଅଖିଲେଶ ଯାଦବ 2016 ଜାନୁଆରୀରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ। ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ତାଜମହଲର ପୂର୍ବ ଫାଟକଠାରୁ 1.5 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ 141 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ 70 ପ୍ରତିଶତ କାମ ସରିଛି। ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 90 କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି। ଜିଏସଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦକୁ ଏହାର ନିର୍ମାଣର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ 170 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ।

ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କଂକ୍ରିଟ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନୋଏଡା ଠାରୁ 200 କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅଣାଯାଉଛି। ତାଜ ଟ୍ରାପେଜିୟମ୍ ଅଞ୍ଚଳ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ ହୋଇଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ପାଇଁ ସରକାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ ଠାରୁ 'ବ୍ୟବସାୟ ଯୋଜନା' ହୋଇଛି । ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ନିଗମର ଦାୟିତ୍ବରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅତିରିକ୍ତ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment