ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ ଟୀକାକରଣ ତ୍ବରିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
Khabar Odisha:Centre-asks-states-to-prepare-plans-for-expediting-2nd-dose-coverage-among-healthcare-workers

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଜୁନ୍ 10(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣର କମ୍ କଭରେଜକୁ “ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତାର କାରଣ” ବୋଲି କହି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ କଭରେଜକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ଟୀକାକରଣର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବି ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପ୍ରଶାସନର ଜାତୀୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ହାରରେ 82% ରହିଛି। ଏହା ମାତ୍ର 56 ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 21 ଜୁନ୍ ଠାରୁ 18 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟକୁ ମାଗଣା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଯୋଜନା 35,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ ତୁଳନାରେ ଅତିରିକ୍ତ 15,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆକଳନ ହେଉଛି ଏହି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଟିକା ପାଇଁ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ 45,000-50,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment