ଅଗଷ୍ଟ 15ରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ କରୋନା ଟୀକା କୋଭାକ୍ସିନ
Khabar Odisha:coronavirus-vaccine-covaxin-could-launch-15-august-bharat-biotech-and-icmr
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି । ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ 15 ତାରିଖ ଦିନ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ (COVAXIN)  | ଏହି ଟୀକାକୁ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ଆଇସିଏମଆର ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଟୀକାକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବାର ଆଶା ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ, କୋଭାକ୍ସିନର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାୟଲ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି | ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା(ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାୟଲ) ପାଇଁ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଜୁଲାଇ 7 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ପରେ, ଯଦି ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସଠିକ୍ ହେବ ତେବେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 15 ସୁଦ୍ଧା କୋଭାକ୍ସିନ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ବଜାରରେ ଭାରତ ଆସିପାରେ |

ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ (AIIMS ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମେତ) ଏହି ଚିଠି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ 15 ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ବଜାରକୁ ଆସିପାରେ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ICMR ଦ୍ୱାରା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ DCGI ରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ପାଇଛି । ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ତିଆରି କରିବାରେ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ପୋଲିଓ, ରାବିସ୍, ରୋଟାଭାଇରସ୍, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍, ଚିକେନଗୁନିଆ ଏବଂ ଜିକା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଟିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଜୁଲାଇ 7 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ | ଏହା ପରେ, ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ-ଟ୍ରାୟଲ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ | ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଟିକା ଅଗଷ୍ଟ 15 ରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment