କୋଟିଆ ବିବାଦ, ପୁଣିଥରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ରାଜ୍ୟସରକାର
Khabar Odisha:The-Kotia-controversy-once-again-at-the-doorstep-of-the-Supreme-Court-is-the-state-government
କୋରାପୁଟ, ଏପ୍ରିଲ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କୋରାପୁଟର କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମେତ ମଣ୍ଡଳ ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ (ଏମପିଟିସି) ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି 

ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟକୁ ନିର୍ବାଚନ ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ରର ପଦକ୍ଷେପକୁ କୋର୍ଟର ଅବମାନନା ବୋଲି ବିଚାର କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଆଜି (ଏପ୍ରିଲ ୮) ରେ ସମିତି ସଦସ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ପଦବୀକୁ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପରେ ଓଡିଶାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ହାଇକୋର୍ଟର ଏକକ ବେଞ୍ଚ ବିଚାରପତି ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ବାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ବୁଧବାର ଦିନ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ଆଦେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ମତଦାନ ପାଇଁ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଥିଲେ 

ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ଆଜି ମତଦାନ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଅଦାଲତ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଗଣନା ତାରିଖକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆନ୍ଧ୍ରର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ମିଳିତ ବିରୋଧ ପାଇଁ ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ନେତାମାନେ କୋଟିଆରେ କ୍ୟାମ୍ପ କରିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଓଡ଼ିଶାର କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତଳ ଗଞ୍ଜେଇପଦର, ଫାଟୁସିନେରୀ ଏବଂ ଫାଗୁଣସିନେରୀ ଗ୍ରାମରେ ମତଦାନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଫେବୃଆରୀରେ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରପଞ୍ଚ ପଦବୀ ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ କରିଥିଲେ ଯାହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment