ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି: ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତ
Khabar Odisha:Nation-China-capable-of-launching-cyber-attacks-against-India-says-CDS-Bipin-Rawat

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ (ସିଡିଏସ୍‌) ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚୀନ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ଦେଶର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ରାୱତ ବିବେକାନନ୍ଦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେଶନରେ ନିଜର ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଗୌରବ ଉପରେ ‘ଅକାରଣ ଆକ୍ରମଣ’ ଦୃଷ୍ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମଙ୍ଗଳକୁ ଜାରି ରଖିବାରେ ରାଜନୀତିକରଣ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୃଢ଼ ନିଶ୍ଚିତର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ତାଙ୍କର ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖରେ ଚୀନ ସହିତ ସୀମାରେ ଗତିରୋଧର ପରିଦୃଶ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଉଛି । 

ସିଡିଏସ୍ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସାଇବର କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ ବହୁତ ନିବେଶ କରିଛି । ଜେନେରାଲ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବା ଅନୁଭବ ହୋଇଛି । ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମାମଲାରେ ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଚୀନ ବହୁ ଆଗରେ । ଆମେ ଜାଣିଛେ ଯେ, ଚୀନ ଆମ ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ସେ ଆମର ନୀତିଗତ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି । 

ଜେନେରାଲ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ବାହ୍ୟ ବିପଦ ପ୍ରଭାବୀ କୁଟନୀତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବଳରେ ଶେଷ କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ମଜବୁତ ରାଜନୀତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଆର୍ଥିକ ବୃଦ୍ଧି, ସାମାଜିକ ସୌହାଦ୍ଦ୍ୟ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସୁଶାସନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସ୍ଥିରତା ଲାଗି ପ୍ରଥମେ ଆବଶ୍ୟକ ।  

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment