ଜୁନ୍ 12ରେ ବସିବ GST ପରିଷଦ ବୈଠକ,କରୋନା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଟିକସ ଉପରେ ବିଚାର ସମ୍ଭାବନା
Khabar Odisha:GST-Council-to-meet-Saturday-discuss-tax-exemption-on-Covid-19-essentials

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୧୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର ପରିଷଦ ବୈଠକ ଜୁନ୍ ୧୨ ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଏଥିରେ କରୋନା ରିଲିଫ୍ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଟିକସ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ମିନିଷ୍ଟର୍ସ (କ୍ୟାବିନେଟ) ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁପାରିଶ ପରେ ଏହି ବୈଠକରେ କୋଭିଡ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଛାଡ଼ ଏବଂ ରିହାତି ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସୁପାରିଶ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଟିକା ଟ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପରିଷଦକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ବାଣିଜ୍ୟିକ ଆମଦାନୀ ତଥା କୋଭିଡ୍  ଔଷଧ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଘରୋଇ ଯୋଗାଣରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାରକୁ ସାମୟିକ ଭାବରେ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି, ମେଡିକାଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ, ଅମ୍ଳଜାନ ଏକାଗ୍ରତା, ପଲ୍ସ ଅକ୍ସିମିଟର ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି।

କେନ୍ଦ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସମସ୍ତ ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତଥାପି, ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଟୀକାକରଣର ଘରୋଇ କ୍ରୟ ପାଇଁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଦେୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଟିକା ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆସନ୍ତା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହେବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment