କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍ ଜୀବାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି- ଆଇସିଏମ୍ଆର୍
Khabar Odisha:Cat-Que-Virus-ICMR-warns-of-another-Chinese-virus-which-could-spread-disease-in-country
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଥିବାବେଳେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍)ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍ ଜୀବାଣୁ 'କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୱି ଭାଇରସ୍' (ସିଭିକ୍ୟୁ) ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯ଼ାୟୀ, ସିଭିକ୍ୟୁ  ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଫେବ୍ରିଲ୍ ରୋଗ, ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ଏବଂ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ପୁଣେରେ ଥିବା ଆଇସିଏମଆର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ସାତଜଣ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କୁଲେକ୍ସ ମଶା ଏବଂ ଘୁଷୁରିରେ କ୍ୟାଟ୍ କୁଇ ଭାଇରସ୍ ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ସମାନ ପ୍ରକାରର କୁଲେକ୍ସ ମଶା ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁର ନକଲ ଗତିବିଧିକୁ ବୁଝିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଘୁଷୁରିମାନେ ସିଭିକ୍ୟୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏବଂ ଚାଇନାରେ ପାଳିତ ଘୁଷୁରିରେ ଜୀବାଣୁରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏହା ସୂଚାଉଛି ଯେ ସିଭିକ୍ୟୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚକ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷିତ 883 ଜଣଙ୍କଠାରେ ସେରମ୍ ନମୂନାରୁ ଦୁଇଟିରେ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିବଡି ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ସମୟରେ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ।

ପରୀକ୍ଷିତ ମାନବ ସେରମରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପଜିଟିଭ ଏବଂ ମଶାମାନଙ୍କରେ ସିଭିକ୍ୟୁର ନକଲ କ୍ଷମତା ଭାରତୀୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସମ୍ଭାବନାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ । ଅବହେଳିତ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଜୀବାଣୁର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏକ ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ମାନବ ଏବଂ ଘୁଷୁରି ସେରମ୍ ନମୂନାଗୁଡିକର ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜୁନ୍ ମାସରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏଭଳି ଭୂତାଣୁ ମଶାମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସିଭିକ୍ୟୁ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଭେକ୍ଟର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ବୋଲି ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନାରେ କୁଲେକ୍ସ ମଶା ଏବଂ ଭିଏତନାମରେ ଘୁଷୁରିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡିକର ସିଭିକ୍ୟୁ ପ୍ରତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ।

ସେପଟେ ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ କରୋନାର ବିଶ୍ବ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment