କାଠୁଆରୁ ୧୫୦ ମିଟର ଲମ୍ବର ସୁଡଙ୍ଗର ଠାବ କଲା ବିଏସଏଫ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶରେ ପାକିସ୍ତାନର ସହଯୋଗ
Khabar Odisha:BSF-detects-150-meter-long-tunnel-from-Kathua-Pakistan-co-operates-in-terrorist-infiltration
କାଠୁଆ, ଜାନୁଆରୀ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରିଆ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଠୁଆର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ଥିବା ପାନସର ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍) ଦ୍ୱାରା ଏକ ଟନେଲ୍ ଖନନ କରାଯାଇଛି। ଟନେଲ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବା, ହିରାନଗର ଏବଂ କାଠୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ସୁଡଙ୍ଗର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି।

ବିଏସଏଫ କହିଛି ଯେ ଏହି ଟନେଲର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ମିଟର ଏବଂ ୩୦ ଫୁଟ ଗଭୀର ଅଟେ। ୨୦୨୦ ଜୁନରେ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନୀ ହେକ୍ସାକୋପ୍ଟରକୁ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶନିବାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ହିରାନଗର, ପାନସର ଠାରେ ବିଏସଏଫ ୧୫୦ ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ୩୦ ଫୁଟ ଗଭୀର ଏକ ଟନେଲ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଟନେଲ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

୨୦୧୯ ନଭେମ୍ବରରେ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଏକ ଦଳ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ଯବାନମାନେ ଉଦ୍ୟମକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲେ। ଆଜି ପୁଣି ଏକ ଟନେଲ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ବିଏସଏଫ୍ କମ୍ପେରେଟିଭ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ବର୍ଡର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ (ସିବିଏମ୍ଏସ୍) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଏସଏଫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ବାଧା ଦେଉଛି।

ଯେକୌଣସି ପାଣିପାଗରେ ମାନବ ଗତିବିଧିକୁ ଧରିଥିବା ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଟନେଲ ଦେଇ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ଦ୍ୱାରା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ଟନେଲ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି ବୋଲି ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବୃତ୍ତିଗତ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରନ୍ତି । କାରଣ, ଶହ ଶହ ମିଟର ଲମ୍ବା ଟନେଲ ଖୋଳିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏ ବାବଦରେ କେହି ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment