ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୦,୦୦୦ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର
Khabar Odisha:200000-Covid-vaccines-given-by-India-for-UN-peacekeepers

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 5(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାତିସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର  200,000 କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି  ଏବଂ ଏହି ଟିକା ଗୁଡିକ ଅନେକ ଶାନ୍ତି ସେନାଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜାତିସଂଘ ମୁଖ୍ୟ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଟୀକାକରଣ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଆମକୁ 200,000 ଡୋଜ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ଟୀକାକରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଟିକା ଗୁଡିକ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଟିକା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ସେଗୁଡିକ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ମିଶନରେ ଭାରତ, ବୃହତ୍ତମ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଅନ୍ୟତମ ଦେଶ, ଜାତିସଂଘର ସମସ୍ତ ମିଶନ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ 200,000 ଡୋଜ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ 31 ସୁଦ୍ଧା, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 12 ଟି ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ 87,889 କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଫେବୃଆରୀରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ଡୋଜ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment