ମୋ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ମୁଁ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦେବି: ପଲ୍ଲବୀ (ଓଏଏସ୍‌ ମହିଳା ଟପ୍ପର)
Khabar Odisha:my-husband-is-my-inspiration-pallavi-OAS-woman-topper
କଥାରେ ଅଛି ପ୍ରତିଟି ପୁରୁଷର ସଫଳତା ପଛରେ ଜଣେ ନାରୀର ହାତ ଥାଏ । ତେବେ ଦୁନିଆଁରେ କିଛି ଏପରି ପୁରୁଷ ଅଛନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସଫଳତା ପଛର କାହାଣୀ ପାଲଟିଥାନ୍ତି। ସେପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ମିଳିଛି ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଓଏଏସ୍‌ର ସଫଳତା ତାଲିକାରେ। ଓଏଏସ୍‌-୨୦୧୫ରେ ନାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ପଲ୍ଲବୀ ସ୍ୱାଇଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତି ତଥା ଓଏଏସ୍‌ରେ ୧୬ତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଶିବାଶିଷ ବରାଳଙ୍କ କାହାଣୀ କିଛି ଏପରି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଦୁହେଁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଏହି ସଫଳତା ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାର:-
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଗରେ ନାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ମୋଟ ଉପରେ ୩ୟସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ପରେ କିପରି ଲାଗୁଛି?
 
ଉତ୍ତର: ବହୁତ ଖୁସି ଲାଗୁଛି। ମୋର ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ମିଳିବ ବୋଲି ଭାବିଥିଲି। ମାତ୍ର ଏତେ ଭଲ ନମ୍ବରରେ, ଭଲ  ପୋଷ୍ଟରେ ମିଳିବ ବୋଲି ଭାବିନଥିଲି। ପରିଶ୍ରମରୁ ଅଧିକ ମୋତେ ମିଳିଛି ଯାହାକୁ ଶଦ୍ଦରେ କହିବା ଅସମ୍ଭବ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ପେଷାରେ ଆପଣ ଜଣେ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସକ। ତେବେ ଓଏଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ କିପରି ଆସିଲା?
 
ଉତ୍ତର: ଆଗ୍ରହର ସ୍ରୋତ ହେଉଛନ୍ତି ମୋର ସ୍ୱାମୀ । ମୁଁ ମୋର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ପେଷାକୁ ଆପଣାଉ ଥିଲି। ମାତ୍ର ସେ ମୋତେ ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଗରେ ନିଜକୁ ଆଗକୁ ନେବାପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସୁଯୋଗ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଯେହେତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଓଏଏସ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ ମୋତେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ମୁଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲି।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ କାହାକୁ ଦେବେ ?
 
ଉତ୍ତର: ମୋ ସଫଳତାର ୫୦% ମୋ ଜୀବନର ପ୍ରତିଟି ପାହାଚରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଚାହିଁବି। ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ସହିତ ମୋ ବାପା ମାଙ୍କର ମୋ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ତା ସହ ମୋ ଶାଶୁ ଶଶୁରଙ୍କର ଆର୍ଶିବାଦ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଏଥିପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଦାୟୀ। ତେବେ ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ତଥା ଜେଜେଶ୍ୱଶୁର ଯିଏ କି ଜଣେ ଓଏସ୍‌ ଥିଲେ ଏଥିପାଇଁ ମୋତେ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: କଥାରେ ଅଛି କଷ୍ଟ କଲେ କୃଷ୍ଣ ମିଳେ।ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କର ମତ କ?
 
ଉତ୍ତର: ନିଶ୍ଚିତ। ବିନା କଷ୍ଟରେ କିଛି ବି ହାସଲ କରିହେବ ନାହିଁ। କଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଯେଉଁ ସଫଳତା ମିଳେ ତାର ସ୍ୱାଦ ନିଆରା। ବହୁତ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବା ସମୟରେ କଷ୍ଟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ତା ପଛର ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଭାବି କଷ୍ଟ କରିଚାଲିବା ଉଚିତ୍‌ । ସଫଳତା ଆପଣାଛାଏଁ ମିଳିବ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଆପଣ ଓଡ଼ଶାରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ୧୬ ସ୍ଥାନ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ କଣ କହିବେ ?
 
ଉତ୍ତର: ମୁଁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ମୁଁ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦେଖୁଛି। କାରଣ ତାଙ୍କର ଚେଷ୍ଟା ଏବଂ ସାହସ ଆଜି ସଫଳ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଜିତିଛୁ ଏବଂ ଆମେ ପାଇଛୁ କହିଲେ ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ବିବାହପରେ ଚାକିରି ତା ସହ ପାଠପଢ଼ା କିପରି ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରୁଥିଲେ?
 
ଇତ୍ତର: ହଁ । ପ୍ରଥମେ ଥକା ଲାଗୁଥିଲା। ପାଠପଢ଼ିବା ପାଇଁ ସମୟ ମିଳୁନଥିଲା। ମାତ୍ର ଧିରେ ଧିରେ ସମୟର ଉପଯୋଗ କରିବା ଶିଖିଲି । ବିବାହ ପରେ ତ ଘରସଂସାର କଥା ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତାକୁ ଆଖିଠାର ମାରି ହେବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସବୁକାମ କରି କେମିତି ପାଠପଢ଼ି ହେବ ତାହା ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲି । ଆଜି ସଫଳତା ଦେଖି ଲାଗୁଛି ସଫଳ ହୋଇଛି ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ବିବାହ ପରେ ପଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଗୃହିଣୀମାନେ ସମୟର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍?
 
ଉତ୍ତର: ଯେଉଁମାନେ ବିବାହ ପରେ ପଢ଼ାପଢ଼ି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କହିବି ମନୋବଳ ବଡ଼ କଥା। ଯଦି ମନୋବଳ ଅଛି ତେବେ ସବୁକିଛି କରିପାରିବେ। ବିବାହ ପରେ କାହାକୁ ମୋ ପରି ସହଯୋଗ ମିଳିପାରେ ନଚେତ୍‌ ମିଳିନପାରେ ତେବେ ଯାହା ବି ହେଉ ନିଜପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ସମୟର ସୁବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ମୁଁ ପାରିଲି ଆପଣ ପାରିବେ।
 
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କଣ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି?
 
ଉତ୍ତର: ଏବେ ମୂଳଦୁଆ ପଡ଼ିଲା । ସମୟ ଆଗକୁ ଯୁଆଡ଼େ ନେବ ଯିବାକୁ ଚାହିଁବି ।
 
ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ କୁହନ୍ତି ପଲ୍ଲବୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତଥା ଓଏଏସ୍‌ରେ ୧୬ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଶିବାଶିଷ ବରାଳ:

ପ୍ରଶ୍ନ: ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବାର ସଫଳତା ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। କେତେ ଖୁସି ଆପଣ?
 
ଉତ୍ତର: ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଖୁସି। ମୁଁ ପଲ୍ଲବୀଙ୍କୁ ଯେଉଁ ସଫଳତା ପାଉଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ସେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ମୋ ସଫଳତା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛି।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଓଏଏସ୍‌ ପାଇବାର ଇଚ୍ଛା କିପରି ଆସିଲା?

ଉତ୍ତର: ମୁଁ ୨୦୦୭ରେ ଓୟୁଏଟିରେ ପଢ଼ା ସାରି ଆଇସିଆଇ ଲୋମ୍ୱାର୍ଡ଼ରେ ରୁରାଲ ଏବଂ ଏଗ୍ରୀ ବିଜିନେସରେ ସାଢ଼େ ତିନିବର୍ଷ କାମ କରିଛି। ସେଠାରୁ ମୋତେ ସାହସ ମିଳିଲା ଯେ ମୁଁ ବି ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଗରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିବି। ପରେ ୨୦୧୧ରେ ମୁଁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଜେ.ବି. ପାନ୍ତ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ମୋର ବାକି ପଢ଼ା ସାରିଥିଲି। ତା ସହ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲି। ଶେଷରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କି ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି?
 
ଉତ୍ତର: ଏବେ ତ ହରିୟାନାର ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଡ଼େଇରି ରିସର୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ(ଏନ୍‌ ଡ଼ି ଆର୍‌ ଆଇ)ରେ ପି.ଏଚ.ଡ଼ି କରୁଛି। ତେବେ ଯେବେ ପୋଷ୍ଟିଂ ମିଳିବ ସେତେବେଳେ ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦେବି। 
 
 
  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment